Lijfrente

Mijn lijfrente komt vrij. Wat zijn mijn mogelijkheden?

Veel mensen hebben in het verleden een lijfrentepolis afgesloten om eerder te kunnen stoppen met werken. Dat was natuurlijk een mooi uitgangspunt toen men de polis afsloot maar nu blijkt dat plan niet altijd aan te sluiten op de huidige situatie of wensen. Wat zijn dan uw mogelijkheden?

Bij Moneywise beantwoorden we de hele dag vragen van consumenten over lijfrentes. Eén van de vragen die vaak langskomt gaat over een lijfrente(polis) die eerder vrijkomt dan de bedoeling was. Natuurlijk is het een mooi plan om te stoppen op je 60e maar nu pensioenen lager zijn, de AOW leeftijd is opgeschoven en de VUT-regelingen zijn afgeschaft is het voor veel mensen niet mogelijk om 6 jaar eerder te stoppen met werken en de te leven van de uitkering uit een lijfrente. Wat zijn dan de mogelijkheden met zo'n vrijvallende lijfrente?

In één keer uit laten keren

Als uw lijfrente vrijkomt en u koopt geen uitkerende lijfrente aan, dan ziet de fiscus dat als afkoop. U moet in een keer over het totaal bedrag belasting betalen. Het kapitaal dat u heeft staan in de lijfrente wordt opgeteld bij de rest van uw inkomen. Grote kans dat u het maximale belastingtarief betaald. Dat is op dit moment 49,5%. Daarover heen betaalt u nog 20% boete. Dat is de revisierente. U bent dus bijna 70% van uw lijfrentekaptaal kwijt aan belasting. In één keer uitkeren is dus eigenlijk geen interessante optie.

Overbruggingslijfrente

Als u behoefte heeft aan inkomen dan kan dat. U mag, als u aan een aantal fiscale voorwaarden voldoet, het opgebouwde lijfrentekapitaal gebruiken voor een overbruggingslijfrente. Met een overbruggingslijfrente overbrugt u de periode tot uw pensioen. In de meeste gevallen kiezen mensen voor een uitkering tot het moment dat ze AOW ontvangen. Een overbruggingslijfrente kan echter ook lopen tot het jaar waarin u 65 wordt of het jaar dat u pensioen krijgt. U heeft alleen recht op een overbruggingslijfrente als u geen inleg meer op uw lijfrente gedaan heeft na 31-12-2005. Wilt u meer weten over de mogelijkheden? Neem dan contact op met een van onze lijfrentespecialisten (085 7607600) of maak zelf een vergelijking van eenoverbruggingslijfrente.

Doorsparen

Als u het geld uit de vrijkomende lijfrente nog niet nodig heeft om uw inkomen aan te vullen dan kunt u het bedrag nog een aantal jaren doorzetten tot het moment dat u wel een uitkering wil. Als u kiest voor banksparen heeft u als voordeel dat u het moment waarop u het geld wil laten uitkeren niet van te voren hoeft vast te leggen. Een bankspaarrekening loopt door tot uiterlijk 5 jaar na het bereiken van d e AOW leeftijd. Als u het geld op een bankspaarrekening heeft staan met een variabele rente, kunt u op ieder gewenst moment een lijfrente uitkering starten. Hier kunt u alle banken vergelijken en een offerte aanvragen voor een bankspaarlijfrente rekening.

Beleggen met uw vrijkomende lijfrente

Vindt u de rente op een lijfrente bankspaarrekening te laag? Dan kunt overwegen om uw lijfrentekapitaal te stallen op een lijfrente beleggingsrekening. U maakt dan kans op een hoger rendement. Daar staat natuurlijk ook een hoger risico tegen over. Als de aandelen koersen dalen, zult u uw kapitaal lager zien worden. Met een korte beleggingshorizon is dat niet altijd verstandig. Let daar dus goed op en denk er goed over na. Bij Moneywise kunt u ook lijfrente beleggingsrekeningen vergelijken.

24 reacties

Hans
Ik heb op dit moment een pensioenbeleggingsrekening lopen bij brand new day die ik om kan zetten naar een lijfrenteuitkering.
Ik wil deze maandelijkse uitkering in laten gaan op 1 december a.s. voor de looptijd van 10 jaar. Bij overlijden gaat deze uitkering over op de nabestaanden totdat het totale bedrag is uitgekeerd.
In gelegde bedrag is eur 20.000,--.
1 december is belangrijk als ingangsdatum van de maandelijkse uitkering.
Zijn er alternatieven en wat is het indicatieve maandbedrag.
Dank voor de reactie.
Jeroen Wolfsen Moneywise
Beste Hans,

Op onze website kan je snel en eenvoudig berekenen hoe hoog jouw lijfrente uitkering voor de looptijd van 10 jaar kan zijn. Maar om je alvast een eindje op weg te helpen: € 168,35 bruto per maand.
In ons vergelijkingsresultaat zal je ook Brand New Day als uitkerende bank tegenkomen. Maar je bent vrij om elke andere aanbieder te kiezen, als je denkt dat dat beter is.
Als je voor een bank en daarmee voor een lijfrente banksparen uitkeerrekening kiest, dan gaat er nooit geld verloren bij Overlijden of een faillissement van de bank. Dat is dus goed geregeld.
Ingangsdatum 1 december 2021 is nu nog te halen, maar wacht niet te lang.
Je kan ons uiteraard ook even bellen op 0857607600 (maandag t/m vrijdag van 9:00 tot 17:00 uur). Dan loodsen wij je er doorheen.


Met vriendelijke groet,

Jeroen Wolfsen
Hans Nieuwenhuis
Geachte Jeroen, bedankt voor de nuttige informatie en volgende week neem
ik contact op met U om mij door de lijfrenteuitkeringsroute heen te loodsen.
Bij ons is een bijkomende complicatie dat onze bank Triodos geen idid meer heeft, maar wellicht is het mogelijk voor ons hiervoor een bankrekening te openen bij Brand New Day.
Met vriendelijke groet,
Hans Nieuwenhuis
Jeroen Wolfsen Moneywise
Beste Hans, graag gedaan en bel ons gerust: we helpen je graag: 0857607600
Met vriendelijke groet,

Jeroen wolfsen
Kees
Beste Jeroen,

Op de site van de belastingdienst lees ik dat een tijdelijke oudedaglijfrente 5 jaar loopt, of als je meer dan 22.443 per jaar ontvangt dan 20 jaar moet lopen. Op jullie site lees ik dat je ook bijvoorbeeld 10 jaar kunt kiezen of een combinatie. Begrijp ik goed dat er dus (veel) meer keuze is dan alleen 5 of 20 jaar?

Alvast bedankt voor je reactie!
mvg
Kees
Jeroen Wolfsen Moneywise
Beste Kees,

De voorwaarde is dat je een lijfrente uitkering start die minimaal 5 jaar loopt. Komt er bijvoorbeeld €200.000 vrij dan kan dat niet in 5 jaar want dan ontvang je minimaal € 40.000 per jaar en dat is meer dan het maximumbedrag van € 22.423. Je zult dan een langere uitkering moeten kiezen. Waarschijnlijk kom je dan op 11 jaar of langer uit. Dat ligt aan de rente van dat moment want die bepaald de hoogte van je uitkering.

Een levenslange lijfrente kent geen maximum. Banken kunnen geen levenslange lijfrente aanbieden en daarom is voor een bankspaar uitkering bepaald dat een duur van 20 jaar gelijk is aan levenslang. Heb je een hoog lijfrentebedrag bijvoorbeeld € 400.000. Dan kun je bijvoorbeeld 10 jaar lang € 20.000 uit laten keren als tijdelijke lijfrente. Je blijft dan onder de grens van € 22.423 en dan heb je nog een deel van je kapitaal over en dat kan je dan levenslang, dus 20 jaar, laten uitkeren. Zo maak je als het ware een hoog laag constructie De eerste 10 jaar heb je beide uitkeringen en na 10 jaar valt de eerste uitkering weg en hou je alleen de levenslange variant over.

In onze vergelijkingsmodule voor vrijkomende lijfrente kun je dat zelf samen stellen. Dan moet je 2 aparte berekeningen maken. Bel ons gerust als je vragen hebt: 0857607600

Jeroen Wolfsen
Toon
Hallo Jeroen, Ik ben 56, heb een lijfrente die afloopt op mijn 60e.
eindbedrag is ca. 30.000
1. Als ik deze straks onder wil brengen in banksparen tot mijn pensioendatum [67,5] en daarna zo snel mogelijk wil laten uitkeren, welk product moet ik dan kiezen?
2. Kan de uitkering [volgens mij minimaal 5 jaar] ook in ongelijke delen? bv eerste jaar 20.000 en dan 4x 2.500 ?
Jeroen Wolfsen Moneywise
Beste Toon,

JE kunt dan een bankspaarrenkeing op[enen waarbij je kiest voor doorsparen. Op Moneywise.nl kun je alle banken voor banksparen vergelijken en online een rekening openen.
Je kan het geld laten staan tot je AOW leeftijd. Dan moet je inderdaad een uitkering aan open. Dat moet in minimaal 5 jaar en het moeten ( helaas gelijke bedragen zijn). Maar dat bepaal je dus pas op AOW leeftijd en misschien is de wet dan al verandert. In ieder geval kun je vanaf 2023 op basis van de nieuwe pensioenwet 10% in een keer laten uitkeren van je lijfrente.

Jeroen Wolfsen
Hans
Hallo Jeroen, ik heb een reeds vrijgekomen lijfrente. Ik wil pas op mijn AOW leeftijd uitkeren. Ik zit in dubio, sparen (veilig,geen rendement) of beleggen. Maar kan ik wel beleggen als ik geen pensioengat heb?
Jeroen Wolfsen Moneywise
Hans,

Als je wil doorsparen met je lijfrente kun je kiezen uit lijfrente banksparen of een lijfrente beleggingsrekening. Omdat je verder gaat met een vrijkomende lijfrente mag je die gewoon voortzetten en heeft dat niks te maken met pensioengaten en jaarruimtes. Hier kun je zien bij welke bank je terecht kunt:https://www.moneywise.nl/lijfrente/vrijkomende-lijfrente/

Daar kun je ook een offerte aanvragen voor beleggen bij Brand New Day.

Jeroen Wolfsen
Hans
Dankjewel Jeroen. IK ging hiermee aan de slag bij brand new day en warempel kwam die jaarruimte weer aan de orde. Ik ben in verwarring
Jeroen Wolfsen Moneywise
Hans, bij het voortzetten van een reeds bestande lijfrente in een nieuwe lijfrente speelt jaarruimte geen rol.

Jeroen Wolfsen
Hans
Oké, nogmaals dankjewel. Ik merk dat ik snel onzeker wordt over dit onderwerp.
Jeroen Wolfsen Moneywise
Hans, dat herkennen we van veel klanten. bel of mail ons gerust met je vragen!

Jeroen Wolfsen
Frank
In uw ebook Lijfrentewijzer lees ik op pagina 15:

moneywise Lijfrentewijzer 2021 15
Tip! Uitstellen kan belastingvoordeel opleveren
Uitstellen kan aantrekkelijk zijn wanneer u nog geen AOW ontvangt. Vanaf het moment dat u AOW ontvangt, zijn de belastingtarieven in de eerste twee belastingschijven lager dan voor de AOW-leeftijd. Let wel: dat start vanaf de eerste maand nadat u de AOW-leeftijd bereikt heeft.

Mijn vraag is:
Wij hebben 2 verzekeringen (koopsompolissen) met als expiratiedatum 1-7-2022. AOW-datum is 30-7-2022. Wij willen de lijfrenteuitkering laten ingaan met ingang AOW. Kunnen we als ingangsdatum van de uitkering dan kiezen voor 1-8-2022 of gaat de uitkering gezien de expiratiedatum op 1 juli in (en is dat dus ongunstig qua belasting?)
Jeroen Wolfsen Moneywise
Frank, in de maand dat je de AOW leeftijd bereikt geldt het lagere tarief. Maak maar eens een berekening op onze site voor een lijfrente uitkering met verschillende ingangsdatums (voor en na AOW). Dan zie je wat het scheelt in de loonbelasting.

Jeroen Wolfsen
Frank
Dank je wel Jeroen, dat maakt het duidelijk!
Daisy
Hallo,

De lijfrenteverzekering van mijn vader komt in mei dit jaar vrij. Hij is momenteel 65 jaar en volledig arbeidsongeschikt door een terminale ziekte. Hoelang mijn vader nog te leven heeft, is niet bekend. Nu zijn we aan het uitzoeken wat we het beste kunnen doen met de lijfrente die vrij komt. Laten we dit in één keer uitbetalen, dan zijn we extreem veel geld kwijt aan belasting. Mijn vader zou graag zien dat het gespaarde geld naar mijn moeder gaat wanneer mijn vader komt te overlijden. Het is alleen niet duidelijk of mijn vader zijn pensioen leeftijd gaat behalen. Ik probeer voor mijn ouders uit te zoeken wat de beste optie voor beide is, echter zijn er zo veel regels en zaken om rekening mee te houden, dat ik door de bomen het bos niet meer zie.
Jeroen Wolfsen Moneywise
Beste Daisy,

Wat een vervelende situatie. Er zijn 3 mogelijkheden:

JE vader kan zijn lijfrente afkopen omdat hij arbeidsongeschikt is. Dan betaal je wel in een kleer alle belastingen maar niet de boete van 20% die je normaal wel moet betalen als je een lijfrente afkoopt. Dit is een mogelijkheid maar er komt wel een boel gedoe bij kijken en je betaalt dus in een keer alle belastingen.

de andere opties zijn:

Je vader start nu een lijfrente uitkering waarbij je regelt dat je moeder de uitkering ontvangt als je vader komt te overlijden. Dat kan via een bank ( dat noemen we banksparen) of via een verzekeraar. Eén verzekeraar levert op dit moment meer op. Zolang je vader leeft ontvangt hij de uitkering en betaalt hij belasting. Als je vader overleden is ontvangt je moeder de uitkering en betaalt zij belasting.

De andere opties is dat je vader zijn vrijkomende lijfrente doorstort in een nieuw lijfrente waarbij hij niet kiest voor uitkeren maar doorsparen. Je regelt dan ook dat je moeder de uitkering van de lijfrente ontvangt. Het prettige aan deze contractie is dat je moeder dan iets beter kan regelen wanneer ze de eerste uitkering ontvangt en op die manier belasting kan besparen.

Er zijn dus meerdere mogelijkheden. Bel mij maar even:0857607600. ik leg je graag uit wat de voor en nadelen zijn. Juist in een situatie als deze is het fijn als we mensen daarmee kunnen helpen.

Jeroen Wolfsen
Michel
Hallo Jeroen,
Wellicht kan ik binnenkort vervroegd uittreden met een WW-uitkering van het UWV, een ontslagvergoeding van mijn werkgever én een uitkering van mijn lijfrente via een overbruggingslijfrente en een tijdelijke oudedagslijfrente. De vraag is of UWV de uitkeringen van de lijfrentes gaat inhouden op mijn ww-uitkering. Bij de dienst staat dat 'sommige lijfrenteuitkeringen in mindering worden gebracht', lekker duidelijk dus. Wat weet jij ervan?
Bedankt alvast.
Jim
Beste Moneywise. Ik heb de volgende situatie; ik woon / werk in NL en ga met AOW/pensioen in augustus/november. Ik ga emigreren in, ongeveer, juli naar N Ierland (VK). Ik heb een koopsom lijfrentepolis uit 1997 en was van plan om dat uit te betalen over 5 jaar na mijn pensioen als aanvulling. Nu begrijp ik dat dat niet zo makkelijk wordt tenzij ik naar een EU land verhuist. Dat is natuurlijk niet het geval met VK, jammer genoeg. In u document 'lijfrente in het buitenland' staat VK wel genoemd als een land waar een uitkering kan geregeld worden. Klopt dat?
Als niet is daar een andere oplossing?
Ik ben geadviseerd om een overbruggings lijfrente te kopen zsm en laat het uitbetalen tot mijn pensioen. Enige nadeel is dat ik max belasting overuitkering moet betalen.
Ik hoor graag of ik het goed heeft en bijvoorbaat dank voor enige advies.

Jim
Jeroen Wolfsen Moneywise
Jim,

Op dit moment zijn er nog maar 2 partijen waar je als inwoner van UK terecht kan, maar dat is waarschijnlijk alleen nog dit jaar. De enige oplossing die ik dan zie is nu een garantieverzekering afsluiten bij de Onderlinge 's Gravenhage ( kunnen wij regelen voor je) en dan kan je bij diezelfde verzekeraar ook tegen die tijd een lijfrente aan kopen want dan wordt het gezien als 1 contract en mag het wel. Meer info hierover vind je op de site van de AFM.

Jeroen Wolfsen
Jim
Jeroen, heel erg bedankt voor u respons en interesant advies.

Gezien dat ik nog in NL woont klopt het dat ik dan drie opties nog hebt;

1. ik koop een overbruggings lijfrente zsm en laat het uitbetalen tot aan mijn pensioen?
2. Ik hou mijn bestaande NLs bank rekening open en laat de lijfrenteuitkering in deze storten
3. Ik sluit nu over naar een ‘garantieverzekering’ en laat dat gewoon uitkeren in het buitenland? (stond in artikle van AFM dat deze optie “geldt alleen voor mensen die op het moment van omzetting nog in het buitenland wonen.”)

Graag hoor ik u mening en nogmaals dank,

Vriendelijke groeten,

Jim
Jeroen Wolfsen Moneywise
Jim, ik heb het nog even overlegd met mijn collega's en het is wat lastiger geworden.

We hadden een bank waar je een lijfrentebankspaarrekening kon openen maar die is sinds kort gestopt met klanten in UK.
De verzekeraar die ik op het oog had voor eerste te verlengen en daarna via hun uit te keren geeft aan ook geen UK te willen doen.

Dus ik zou zeggen dat je enige optie nu nog is een overbruggingslijfrente. HOu hier bij dan wel rekening op je na 2006 nog hebt ingelegd want anders mag je niet het hele bedrag gebruiken voor een overbruggingslijfrente. Meer hierover lees je in ons gratis ebook over de overbruggingslijfrente

Hier kun je verzekeraars vergelijken voor de beste overbruggingslijfrente en online afsluiten.

Bel ons gerust als je vragen hebt"085 7607600
Jeroen Wolfsen

Laat een reactie achter